Irodalmi kincsesházak

Szindbád pátriájában

Krúdy Gyulának Nyíregyhá­za és a Nyírség volt kedves hazája, „ahol messze hallha­tóan vertek a magyar törté­nelmi múlt órái” és „még a szél is valamely ősi hangzatokon fújdogál ezen a tájon”. Itt szálltak meg hajdanában a honfoglaló Szabolcs vezér ha­dai, az ő földbe süllyedt emlé­keiket gyűjtögette a Nyír-víz nádasaiban az a Jósa András, aki egyszer élesre fent bicská­jával megoperálta Krúdy jobb szemét, s akiről a megyei mú­zeumot elnevezték.

Múzeum postakocsiban

Krúdy Gyula nyilatkozatot adott egy nyíregyházi újság munkatársának és akkor be­szélte el Jósa Andris „bátyjá­ról”, hogy „kedvesebb, erede­tibb, érdekesebb regényalak kevés járt még a magyar tá­jakon ... Regényt kell írni ró­la”. A regény ugyan sohasem készült el, de A tegnapok köd­lovagjaiban megírta, hogy a derék tudós „honfoglalási em­lékeket gyűjtött és ebből olyan múzeumot rendezett be, hogy megtekintésére irigykedve jöt­tek el messzi földről a tudó­sok. Szabolcs megyei múzeum­nak neveztetik ez a ritka gyűj­temény, ősi hangzatok ébred­nek fel bennünk, amikor ka­puján belépünk”.

A múzeum hűs falai között ma már az ősi hangzatok mo­dern írója, Krúdv Gyula is ka­pott két termet és egy folyosót az első emeleten. A kiállítást nemrégiben nyitották meg, de az író és a város régen egy-másra találtak.

A Krúdy-kiállításoknak ha­gyománya van a szabolcsi fő­városban, hiszen korábban egy általános iskolában, majd a Kossuth Gimnáziumban lehe­tett szerényebb gyűjteményt találni, aztán a múzeum régi épületében, 1968-tól pedig a színház egyik öltözőjében őriz­ték az író helyi emlékeit! A mostani reprezentatív kiállí­tás tartalmazza ezek anyagát, kibővítve azzal, amit Krúdy Zsuzsa ajándékozott és amivel a Petőfi Irodalmi Múzeum sie­tett a segítségükre. Sok ha­sonló irodalmi emlékházat is­merve nyugodtan állíthatom, hogy a nyíregyházi Krúdy-gyűjtemény külsőségeiben egyike a legszebbeknek, rende­zésében (Miklós Róbert munkája) a legjobbaknak, tartal­mában a leggazdagabbaknak.

A tárlók kör alakú sötét fa­keretei az író nevezetes vörös postakocsiját szimbolizálják; a hátulról besugárzó fény sok­-sok eredeti fényképet, a csa­lád használati tárgyait világít­ja meg. Az egyik terem élet­rajzi rendben mutatja be az írót, a másik műveit és utóéle­tét ismerteti meg velünk.

A kiállítás első „kocsijában” a nagyszülők kaptak helyet, Radics nagymama mellett el­sősorban a nagyapa, legidő­sebb Krúdy Gyula, aki hon­védkapitányként harcolt az 1848—49-es szabadságharcban. Utána vármegyei főügyész volt, de híven ápolta a 48-as hagyományokat, évtizedekig elnökösködött a honvédek egy­letében, néhány évig parancs­noka volt a pesti Honvéd Menzának, öreg katonák között készült fényképét is megnéz­hetjük a tárlóban. Ez a nagy­apa őrizgetett fekete dobozá­ban egy gyolcs darabkát, ami állítása szerint Garibaldi vérében ázott; a különben zár­kózott ember szívesen beszélt unokáinak saját szabadsághar­cos élményeiről, még többet a testvéréről, Krúdy Kálmánról, a nógrádi úri betyárról, mert a család eredetileg a palócok földjén élt. Bizonyára ezért írta meg Mikszáth Kálmán 1899-ben a Krúdy Kálmán csínytevései című kisregényét, de ez a dédnagybácsi vált Krúdy Gyula hősévé is, 1922-ben, az Egy nemzeti rablóve­zérben. A Krúdy-művekben és publicisztikában mindig jelen levő 48-as hagyomány tehát a nagyapától származott, az uno­ka pedig soha nem feledte, hogy a családban ez az örök­ség milyen erős volt, azt az író édesapjának sírfelirata is mutatja. A nyíregyházi teme­tőben ugyanis ezt vésték a családi síremlékre: „Krúdy Gyula 184849-i honvéd kapi­tány fia.”

Házak a Kállai úton

Krúdy a gyermekkori ra­gaszkodás féltő szeretetével őrizgette a szülőváros emlékét, írásaiban lépten-nyomon felködlik a sóstói erdő, a Morgó-temető, az Angyalzug meg a Kaszás utca, de Nyíregyháza sem feledkezett meg róla. A második tárló ad képet a szü­lőkről, Krúdy Gyula jómódú köz- és váltóügyvédről, és az író születésekor 17 éves édes­anyjáról, Csákányi Juliska szolgálólányról; gyermekévei­nek színteréről is tájékoztat.

Ezekre a helyekre el is lá­togathatunk, hiszen közel esik a múzeumhoz a Kállai út, a mai Vörös Hadsereg útja, aho­vá Katona Béla, minden Krúdy-titkok tudója kalauzol ben­nünket. Ő a nyíregyházi ta­nárképző főiskola tanára, de sokáig tanított abban a közép­iskolában, amelyről Krúdy úgy emlékezik, hogy „felírtam nevemet a Kossuth főgimná­zium bádog ablakpárkányára.” Meg is találta a bekarcolt ne­vet, de aprólékosan felkutatta, megírta az író életének nyír­ségi mozzanatait is. Az ő tár­saságában nézegetjük a Kállai út múlt századi polgárházait.

Az utca 8-as számú házán emléktábla, amelyet „hálás megemlékezéssel Nyíregyháza város lakossága” helyezett oda 1963. május 12-én, Krúdy ha­lálának 30. évfordulóján. Leg­felső sorában idézet; „Ennek a városnak voltam az írója.” Ez abból a levélből való, ame­lyet 1928-ban a város közgyű­léséhez írt, s amelyet a kiál­lítással egy épületben levő me­gyei levéltárban őriznek. Ha belepillantunk, még ezt is ol­vashatjuk: „Minden írásomból kitűnik, hogy nyíregyházi va­gyok, aki büszke származásá­ra.”

Krúdy Gyula tehát 1878. ok­tóber 21-én a nyíregyházi Kál­lai út 8. számú házban szüle­tett; az épület utcai frontját átépítették, de az udvari szoba, ahol meglátta a napvilágot, még a régi. Idősb Krúdy Gyu­la ugyanis itt bérelt ki a szü­lés idejére egy helyiséget, mert akkor még a fiatal anya nem a felesége, hanem a csa­lád cselédje volt, és a nagy­szülők nem igen örvendeztek az újszülöttnek.

A neheztelés azonban nem tartott sokáig, még csecsemő­ként a családi házba került, ugyanezen út 42. számú telké­re. Ez az épület már nem lé­tezik, magánszanatóriumot építettek a helyére; most a rádió stúdiója működik itt. A nagy kert is két telekre osz­lott azóta, a szőlőjük helyén ház emelkedik, de még hajla­dozik a szélben néhány öreg fa azok közül, amelyek alatt a gyermek Krúdy játszadozott.

Innen járt négy évig elemi iskolába, hogy aztán a szat­mári gimnáziumba kerüljön. Az ottani egy évnek kevés a nyoma az írásaiban, annál in­kább a következő háromnak, amit a szepességi Podolinban töltött. Új arcok, élmények, az első gyermekszerelmek emlé­ke fűződik a kisvároshoz, az „édes, félszeg, gyámoltalan el­ső szerelem” aranyozza be ezt a kort, amelynek a történetét Wittkó Irma tíz évvel ezelőtt, 83 éves korában mondta el Tóbiás Áronnak, legalább olyan rajongással, ahogyan Krúdy a Szindbádban.

Bontakozó tehetség

A tizennégy éves diák visszakerült szülővárosába, a gimnázium V. osztályába. A múzeumi kiállításon az azóta kibővített gimnázium egyko­rú képét láthatjuk, amelyet Krúdy a város legszebb épü­letének tartott. Szemben az író szülőházával áll a Kossuth Gimnázium, az út, túloldalán, falán emléktáblák soráról de­rül ki, hogy ott tanult — Krúdy után, de még az életé­ben — Szamuely Tibor, Münnich Ferenc és Rajk László. Ebben az alma materben bon­togatta írói szárnyait Krúdy olyan irodalombarát, lapszerkesztő, költő tanárok óvó ve­zetése mellett, amilyen Leffler Sámuel, Gróh István, Vietórisz József és Porubszky Pál voltak. Mindegyikükre hálás szeretettel emlékezett vissza, de csak egyetlen mondattal idézzük őket: Porubszky Pál, a magyar irodalom tanára Bessenyei György gárdistahad­nagy gyönyörű élettörténeté­hez hozzáfűzte, hogy manap­ság is vannak költők velünk, mellettünk és a szemünk lát­tára bontakozik tehetségük.”

Az ő tehetsége szokatlanul korán kivirult. Kilenc nappal múlt 14 éves, amikor 1892. október 30-án első novellája megjelent a Szabolcsi Szabad­sajtóban, de már korábban kézzel írt lapocskát szerkesz­tett a gimnáziumban, Nagy Dob volt a címe, amit hama­rosan a nyomtatott Gimnáziu­mi Híradó követett. Ekkor ala­pította a Nyíregyházi Sajtóiro­dát, helyi híreket küldtek fő­városi lapoknak — akkor is, ha nem történt semmi — és ezek meg is jelentek a Pesti Hírlapban, az Egyetértésben. Még nem volt tizenhat éves, amikor a Debreceni Ellenőr szerkesztője riporteri állást kí­nált fel neki, aminek úgy meg­örült, hogy majdnem otthagyta a gimnáziumot is.

Tanárain kívül Kálnay Lász­ló ügyvéd és novellista. Dál­noki Gaál Gyula színész és drámaíró bűvkörében élt. Az ő bohém társaságukban már diákkorában megismerte a kiskocsmák világát, amelyeket a Tabánban éppenúgy látoga­tott, mint az óbudai Miklós utcában.

Tájékoztatnak a tárlók Krúdy diákköri olvasmányai­ról. azokról az írókról, akik mély hatást tettek a sokat ol­vasó fiatalemberre. Ott van közöttük Puskin és Turgenyev, Dickens és Byron, Victor Hugo és Maupassant, mindenekelőtt azonban az Ezeregyéjszaka csodás keleti mesevilága, ami­be úgy beleélte magát, hogy innen merítette legkedvesebb álnevét, a Szindbádot is.

Szobrok, versek

A kiállítás egyik terme ugyan végigvezet Krúdy életé­nek megannyi állomásán, a Józsefvárostól a Margitszigeten át Óbudáig, de ezen az ismertebb úton már nem kö­vetjük őt, inkább a másik te­remre pillantunk, amelyben az életmű sorakozik a vitrinek­ben. A régi és új kiadások so­kaságát látva felkiáltott egy látogató: — Hogyan tudott ennyit írni! Termékenysége valóban Jókaiéval vetekszik, a kutatók 2000 ívnél többre vagy másként fogalmazva mintegy 140—150 kötetre becsülik a tel­jesen még fel sem tárt élet­művet. A kiállítás ebből bő­séges választékot nyújt, az el­ső kiadásokból is, a nemrégi­ben megjelent, eddig leggaz­dagabb Krúdy-sorozatból is.

Képek sorakoznak, felvéte­lek nagyításai, a Vígszínház 1968-as A vörös postakocsi előadásáról, az újabb Szindbád-filmből.

Még be sem telhettünk ve­lük, amikor már a művészeti alkotások vonják magukra a figyelmet: emeljük ki talán Vértes Marcel és Mayor Hen­rik karikatúráit, Gábor Móric festményét, amelyek a leg­újabb Szindbád-kiadás borító­ját is díszíti; Víg Tamás szo­borban, Szabó Iván pedig domborművön ábrázolta Szind­bádot. Cinke Ferenc tűzzo­mánc illusztrációi csakúgy he­lyet kaptak itt, mint Gyenes Tamás óbudai szobrának a hű mása — ki győzné valamennyit felsorolni. A kiállítást lát­ni, az írót olvasni biztosan ér­demes.

Így látja ezt a Krúdy-hívek régi és új tábora, de így látta a kortárs írók egész sora is. Ady Endre két versét aján­lotta neki, Somlyó Zoltán és Kosztolányi Dezső, Dutka Ákos és Bóka László, Weöres Sándor és Garai Gábor egy­aránt versben énekelt róla, hogy csak utaljunk a Krúdy világa testes kiadvány tenger­nyi írására, emlékezésére és méltatására. Búcsúzzunk Krúdytól Juhász Gyula, szép ver­sének egy szakaszával:

Gordonkahangja sírvavigadásnak
Mesélsz nekünk igaz magyar mesét,
Hogy megszépül szavadra mind a bánat
S tündéri távlat lesz a messzeség.

Puruczki Béla

 

(Magyar Nemzet, 1974/170. /július 23./ 4. p.)